Září 2016 na Hvězdárně Vyškov

V září můžeme po setmění vidět ještě souhvězdí letní oblohy a trojici jasných hvězd Vega, Deneb a Altair. Již na nás vykukují také podzimní souhvězdí v čele s Pegasem a dominující Kasiopejou. V sousední Andromedě můžeme spatřit velkou galaxii M31.

Zvečera je pozorovatelný Saturn ve společnosti jasného Marsu nízko nad jihozápadním obzorem. Koncem měsíce večer nízko nad západním obzorem uvidíme Večerku Venuši. 8.září ve 20 hodin uvidíme seskupení Měsíce, Saturnu a Marsu s Antarem. 16. září ve 20.04 je maximum polostínového zatmění Měsíce, tento den bude hvězdárna otevřena od 19 hodin.

Měsíc je v novu 1., v první čtvrti 9., v úplňku 16. A v poslední čtvrti 23 září.

Na pozorování zářiové oblohy si raději vezměte s sebou teplý svetr.

Při hvězdárně pracuje také astronomický kroužek, přijímáme nové členy.

Po prázdninách se poprvé sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi ve čtvrtek 22. září od 18 hodin. Na programu budou Pokusy 1. Pro velký zájem dětí v říjnu pokračujeme navazujícím programem Pokusy 2. Prosím, telefonicky se objednejte.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v září od 20 do 22 hodin. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09 a 517 348 668.

Vedoucí Hvězdárny Mgr. Dobromila Patáková