Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Září 2021 na Hvězdárně Vyškov

V září můžeme po setmění vidět ještě souhvězdí letní oblohy a trojici jasných hvězd Vega, Deneb a Altair. Již na nás vykukují také podzimní souhvězdí v čele s Pegasem a dominující Kasiopejou. V sousední Andromedě můžeme spatřit pouhým okem galaxii M31. Večernice Venuše nás vítá na jihozápadě, Jupiter se Saturnem září téměř celou noc. Měsíc je v novu 7., v první čtvrti 13, v úplňku 21 a v poslední čtvrti 29.září.

22.9. ve 20:21 nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim.

Po prázdninách se poprvé sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi v úterý.21.20. září od 18 hodin. Na programu budou Zvířata ve vesmíru, posedíme také nejprve u táboráku. Prosím, telefonicky se objednejte. Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v září od 20 do 22 hodin. Na pozorování zářiové oblohy si raději vezměte s sebou teplý svetr. Pohled na prstence planety Saturn a na Jupiterovu Rudou skvrnu je opravdu dechberoucí. Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek, přijímáme nové členy. Kroužek navštěvují děti i dospělí. Přihlášky přijímáme telefonicky od 20.září.

Máme připravené vyzkoušené programy pro mateřské, základní a střední školy. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09

Vedoucí Hvězdárny Mgr. Dobromila Patáková