V září můžeme po setmění vidět ještě souhvězdí letní oblohy a trojici jasných hvězd Vega, Deneb a Altair. Již na nás vykukují také podzimní souhvězdí v čele s Pegasem a dominující Kasiopejou. V sousední Andromedě můžeme spatřit velkou galaxii M31. V první polovině noci pozorujeme na jihu Jupiter se Saturnem. Měsíc je v první čtvrti 6., v úplňku 14., v poslední čtvrti 22. a v novu 28.září. 3.9. ve 9:51 nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim. 

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek, přijímáme nové členy. Kroužek navštěvují děti i dospělí. Po prázdninách se poprvé sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi ve čtvrtek 26. září od 17 hodin. Na programu budou Zvířata ve vesmíru, posedíme také nejprve u táboráku. Prosím, telefonicky se objednejte. Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v září od 20 do 22 hodin. Na pozorování zářiové oblohy si raději vezměte s sebou teplý svetr. Pohled na prstence planety Saturn je opravdu dechberoucí.

Máme připravené vyzkoušené programy pro mateřské, základní a střední školy. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09  

Vedoucí Hvězdárny Mgr. Dobromila Patáková