Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Únor 2017 na Hvězdárně Vyškov

Za bezmračných únorových nocí máme možnost pozorovat velmi jasné hvězdy: Capella ve Vozkovi, Aldebaran v Býku, Sírius ve Velkém psu a Prokyon v Malém psu. Zimní obloze ovšem stále kraluje výrazné souhvězdí Orion.

Planety Venuši a Mars uvidíme zvečera nad jihozápadem, Jupiter celou noc mimo večera Saturn ráno nízko nad jihovýchodem. Měsíc je v konjunkci s Marsem 1. února. 15. a 16. února ve druhé polovině noci můžeme spatřit seskupení Měsíce, Jupiteru a Spiky.

Měsíc je v první čtvrti 4., v úplňku 11., v poslední čtvrti 18. a v novu 26. února.

V pátek 3. února od 18 hodin na hvězdárně zopakujeme pro velký zájem program pro děti Pokusy1 a jeho pokračování Pokusy2 v úterý 14. února od 17 hodin. V úterý 21. od 17 hodin se pak sejdeme na dalším programu pro rodiny s dětmi Ufounek cestuje po sluneční soustavě. Místa si prosím rezervujte na tel 602 59 62 09. Programy jsou určené i pro ty nejmenší děti.

Od 27. 2. do 3. 3. proběhne na hvězdárně už potřetí simulovaný let na Mars, který ve spolupráci s naší hvězdárnou pořádá společnost Expedice Mars. Podrobnosti budou na našem webu a v celostátních sdělovacích prostředcích.

Celoročně máme bohatou nabídku programů pro školy a školky a také pro kolektivy dospělých.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí, o kterém se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, např. zcela nového dalekohledu typu Newton 500 mm. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí. Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov