Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Štika obecná

Původ

Dravá ryba z čeledi štikovitých. Řadí se mezi nejznámější sladkovodní dravce Evropy, Severní Asie a Severní Ameriky. Není příliš náročná ohledně typu vod, obsazuje všechna vodní prostředí s dostatkem kořisti. Od pstruhových bystřin, rybníků, řek až po přehradní nádrže. Ideálním prostředím jsou velké čerstvě napuštěné nádrže. Vyskytuje se v hloubce do 30 m, obvykle však do 5 m.

Hospodářský význam

Štika obecná je sportovními rybáři považována za velice cenný úlovek, neboť je poměrně velká a ulovit velkou štiku dá značnou práci i zkušenému rybáři. Její minimální lovná délka musí být 50 cm s průměrnou hmotností 2-3 kg. Maso má průměrné kvality a poměrně suché. V rybníkářství je štika přidává do kapřích rybníků, ve kterých kaprům loví konkurenci z řad malých ryb, a tak zvyšuje produkci samotných kaprů.

Zajímavost

V přírodě občas dochází ke křížení štiky obecné se štikou muskalungou, křížencům se říká tygří muskalunga a jsou vždy neplodní.Při útoku na kořist může štika vyvinou rychlost 3-4 m/s, ale je schopná dosáhnout i daleko vyšší dvojnásobné rychlosti a to 7-9 m/s (25 – 30 km/h).

Výskyt