Srpnové noci jsou známé především větším počtem meteorů. Nejvíce jich můžeme vidět v noci z 12. na 13. srpna, kdy vrcholí meteorický roj Perseid. Pozorovatelné jsou ovšem od 17.7. do 24.8. V pátek 11.srpna bude hvězdárna otevřena od 21 do 24 hodin a pozorování bude zaměřeno právě na sledování Perseid. Vezměte si s sebou i karimatky a deky nebo spací pytle a můžete si společně užívat tuto výjimečnou podívanou. Užitečné budou také stativy s fotoaparáty, ale nejsou podmínkou. K dispozici také bude sledování meteorů na monitorech za jakéhokoliv počasí a další doprovodný program.

V srpnu se také pokocháme jasnými hvězdami a planetami. Na jihu nás upoutá trojúhelník hvězd Deneb (v Labuti), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Na jihozápadě září Arcturus v Pastýři. Výrazně je také vidět Mléčná dráha. Planeta Saturn září po celou noc. Měsíc je v úplňku 1., v poslední čtvrti 8., v novu 16. a v první čtvrti 24. a druhý úplněk nastane 31. srpna.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká na Vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete zhlédnout pomocí našich dalekohledů včetně dalekohledu Newton s 50 cm zrcadlem.

Hvězdárna je otevřena i každé úterý a pátek, v srpnu od 21 do 23 hodin. Na návštěvu hvězdárny se prosím z kapacitních důvodů předem alespoň dopoledne objednejte. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09. Připravíme program pro skupiny dospělých i dětí i mimo běžné návštěvní hodiny.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov