Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Srpen na hvězdárně

Srpnové noci jsou známé především větším počtem meteorů. Nejvíce jich můžeme vidět 12. srpna, kdy vrcholí ve 14 hodin meteorický roj Perseid. Tento večer bude hvězdárna otevřena od 21 hodin a podle zájmu návštěvníků po celou noc. Vezměte si s sebou i karimatky a deky nebo spací pytle a můžete si společně užívat tuto výjimečnou podívanou. K dispozici také bude sledování meteorů na monitorech za jakéhokoliv počasí a další doprovodný program.

V srpnu se také pokocháme jasnými hvězdami a planetami. Na jihu nás upoutá trojúhelník hvězd Deneb (v Labuti), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Na jihozápadě září Arcturus v Pastýři. Výrazně je také vidět Mléčná dráha. Večer je pozorovatelný stále ještě Saturn a Mars. Měsíc je v novu 2, v první čtvrti 10., v úplňku 18. A v poslední čtvrti 25. srpna. Od 24. srpna na jihozápadě zvečera uvidíme seskupení Marsu, Saturnu a hvězdy Antares. Tímto úkazem se můžeme těšit až do konce září.

Pozorování Slunce speciálními dalekohledy je součástí prohlídky DINOPARKU.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového s 50 cm zrcadlem.

Hvězdárna je otevřena i každé úterý a pátek, v srpnu od 21 do 23 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09, 517 348 668.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov