Srpnové noci jsou známé především větším počtem meteorů. Nejvíce jich můžeme vidět 13. srpna, kdy vrcholí meteorický roj Perseid. V pátek 12.srpna  bude hvězdárna otevřena od 21 do 24 hodin a pozorování bude zaměřeno právě na sledování Perseid. Vezměte si s sebou i karimatky a deky nebo spací pytle a můžete si společně užívat tuto výjimečnou podívanou. Užitečné budou také stativy s fotoaparáty, ale nejsou podmínkou. K dispozici také bude sledování meteorů na monitorech za jakéhokoliv počasí a další doprovodný program.

V srpnu se také pokocháme jasnými hvězdami a planetami. Na jihu nás upoutá trojúhelník hvězd Deneb (v Labuti), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Na jihozápadě září Arcturus v Pastýři. Výrazně je také vidět Mléčná dráha. Saturn září po celou noc, Jupiter se k němu přidá záhy a Mars rudě zasvítí až po půlnoci. Přehlídku planet zakončí nad ránem Jitřenka Venuše. Měsíc je v první čtvrti 5., v úplňku 12., v poslední čtvrti 19. a v novu 27.srpna.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně dalekohledu Newton s 50 cm zrcadlem.

Hvězdárna je otevřena i každé úterý a pátek, v srpnu od 21 do 23 hodin. Na návštěvu hvězdárny se, prosím, z kapacitních důvodů předem alespoň dopoledne, objednejte. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09, 517 348 668.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov