Srpnovou oblohu nám každoročně zpestřují takzvané padající hvězdy. Ovšem my už víme, že jde o meteorický roj Perseidy. Na jejich pozorování se zaměříme ve čtvrtek 12.srpna od 21 do 23 hodin, kdy je jejich maximum.Vezměte si s sebou i karimatky a deky nebo spací pytle a můžete si společně užívat tuto výjimečnou podívanou. Užitečné budou také stativy s fotoaparáty, ale nejsou podmínkou. Prosím, objednejte se na tel. 602596209. Perseidy můžete sledovat v průběhu celého srpna pouhým okem.

V srpnu se také pokocháme jasnými hvězdami a planetami. Na jihu nás upoutá trojúhelník hvězd Deneb (v Labuti), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Na jihozápadě září Arcturus (v Pastýři). Výrazně je také vidět Mléčná dráha. Večer nás přivítá Večerka Venuše nad západním obzorem, planety Jupiter a Saturn nás budou provázet po celou noc. Měsíc je. v novu 8., v první čtvrti 15., v úplňku 22. a v poslední čtvrti 30. srpna.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně velkého Newtonova dalekohledu s 50 cm zrcadlem. Na návštěvu se, prosím, telefonicky objednejte.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v srpnu od 21 do 23 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov