Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Říjen na Hvězdárně Vyškov 2021

Jasných říjnových nocí bývá málo, využijme tedy těch pár večerů bez oblačnosti a potěšme se pohledem na zbytek letních souhvězdí a dominující podzimní. Nad severozápadním obzorem spatříme Orla a Lyru, poměrně vysoko je ještě Labuť s jasnou hvězdou Denebem. Mléčná dráha se klene od východu na západ. Na jihu září podzimní souhvězdí Pegas a na východě už vykukují zimní souhvězdí Býk a Vozka. Nad ránem nás bude na cestě do práce provázet zimní souhvězdí Orion a velmi jasná hvězda Sirius ze souhvězdí Velký pes.

Zvečera na západě vítá noc Venuše, na jihu v první polovině noci uvidíme planety Jupiter a Saturn.

Měsíc bude v novu 6., v první čtvrti 13, v úplňku 20. a v poslední čtvrti 28. října.

V úterý 5. října od 17 hodin se sejdeme s Ufounlem a budeme s ním poznávat sluneční soustavu. Program je určený pro děti od tří let.. V úterý 12.října od 17 hodin bude Večer pro rodiny s dětmi. Čekají nás astronomické pohádky a pokud bude vhodné počasí, posedíme i u táboráku. Prosím, telefonicky se přihlaste na oba programy.

Říjnové pátky a soboty budou patřit Nočnímu DINOPARKU, pozorování dalekohledy ovšem vzhledem k osvětlení okolí nebude možné. Využijte proto naše dalekohledy v úterky.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy.

Hvězdárna je otevřena v říjnu každé úterý a pátek od 19 do 21 hodin. .

Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek a klub pro mladé astronomy, přihlášky přijímáme. Do kroužku s dětmi mohou chodit i rodiče, přivítáme také dospělé bez dětí.