Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Říjen na hvězdárně

Jasných říjnových nocí bývá málo, využijme tedy těch pár večerů a potěšme se pohledem na zbytek letních souhvězdí a dominující podzimní. Nad severozápadním obzorem spatříme Orla a Lyru, poměrně vysoko je ještě Labuť s jasnou hvězdou Denebem. Mléčná dráha se klene od východu na západ. Na jihu září Pegas a na východě už vykukují zimní souhvězdí Býk a Vozka.

Zvečera nízko nad jihozápadním obzorem uvidíme planetu Saturn, ráno nad východním obzorem Jitřenku Venuši a červený Mars.

Měsíc bude v úplňku 5., v poslední čtvrti 12., v novu 19.a v první čtvrti 27. října.

Meteorický roj Orionidy můžeme sledovat v průběhu celého měsíce, maximum mají 21. října.

17.a 18.10. nad ránem je možné vidět seskupení Měsíce, Marsu a Venuše.

V pondělí 9. října od 18 hodin se sejdeme na večeru s pokusy 2.v Pondělí 23.října bude Večer pro rodiny s dětmi. Čekají nás astronomické pohádky a s Ufounkem budeme se toulat po Sluneční soustavě. Prosím, telefonicky se přihlaste na oba programy. Říjnové pátky a soboty budou patřit Nočnímu DINOPARKU, hvězdárna bude otevřena, pozorování dalekohledy ovšem vzhledem k osvětlení okolí nebude možné.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů.

Hvězdárna je otevřena v říjnu každé úterý a pátek od 19 do 21 hodin. .

Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek a klub pro mladé astronomy, přihlášky přijímáme. S dětmi mohou chodit i rodiče.