Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Mladý jak přicestoval z Německa

Na podzim jsme byli na návštěvě u kolegů ve východoněmecké Zoo Görlitz, která je svým zaměřením na domácí zvířata velmi podobná naší zoologické zahradě. Při návštěvě, která pro nás byla velkou inspirací a obohatila i náš chovatelský úsek, se nám zalíbil mladý bílý sameček jaka domácího. Navázali jsme kontakt a dohodli se na jeho koupi.

Vše probíhalo hladce a bez problémů, jen transport byl pozdržen z důvodu koronavirové epidemie. Pro převoz jsme zvolili zkušeného dopravce zvířat, který musel splnit veškerá veterinární opatření týkající se transportu zvířat. Ve čtvrtek 7. května ráno byl jak naložen a po 5 hodinách jízdy jsme jej přivítali v novém domově.

Mladý sameček se narodil v červnu loňského roku a jeho rodiče pocházejí z Tibetu. Svým zbarvením je ojedinělý, je celý bílý, mnohem rozšířenější je barva hnědá či strakatá. V našem výběhu na něj čekají 3 nepříbuzné samičky, 2 strakaté a 1 klasického hnědého zbarvení. Obměna naší chovné skupiny měla navazovat na rozšíření návštěvnického okruhu podél výběhu Asie. Z důvodu propadu příjmů, budeme pokračovat příští rok tak, aby návštěvníci byli jakům blíže a mohli je i bezpečně krmit. I zde jsme se inspirovali v Zoo Görlitz, kde již krmení takto probíhá bez problémů několik let.