Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Leden 2023 na Hvězdárně Vyškov

Za jasných lednových nocí máme možnost pozorovat zvečera na jihu a východě šestici velmi jasných hvězd: Sírius ve Velkém psu, Rigel a Belgeuse v Orionu, Capella ve Vozkovi, Pollux v Blížencích a Prokyon v Malém psu. Během dlouhé a jasné noci dokonce můžeme postupně pozorovat všechna souhvězdí viditelná v naší oblasti. Jupiter a Mars jsou viditelné po celou noc. Měsíc bude v úplňku 7., v poslední čtvrti 15., v novu 21. a v první čtvrti 28. ledna.

V úterý 17. ledna od 17 hodin se na hvězdárně sejdeme na programu pro děti i dospělé Zajímavosti o vesmíru. V úterý 31. ledna od 18.30 hodin si na programu Měsíc a Mars – naše nové domovy budeme povídat o kosmonautice a o možném pobytu lidí na těchto vesmírných sousedech. Tento večer je připravený pro širokou veřejnost. Prosím, na oba programy předem se objednejte na tel 602 59 62 09.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového, s průměrem zrcadla 500 mm. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je v lednu otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. Na program je nutné se předem telefonicky objednat. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09. Nabízíme také programy pro MŠ, ZŠ i střední školy. Připravíme program i pro kolektivy dospělých.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov

Přehled akcí:

  • 17. ledna od 17 hodin program pro děti i dospělé Zajímavosti o vesmíru
  • 31. ledna od 18.30 hodin Měsíc a Mars – naše nové domovy beseda o možném pobytu lidí na těchto vesmírných sousedech

Prosím, na oba programy předem se objednejte na tel 602 59 62 09.