Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Leden 2022 na Hvězdárně Vyškov

Za jasných lednových nocí máme možnost pozorovat zvečera na jihu a východě šestici velmi jasných hvězd: Sírius ve Velkém psu, Rigel a Belgeuse v Orionu, Capella ve Vozkovi, Pollux v Blížencích a Prokyon v Malém psu. Během dlouhé a jasné noci dokonce můžeme postupně pozorovat všechna souhvězdí viditelná v naší oblasti. Těsně po setmění se rozloučíme na jihozápadě s jasnou planetou Jupiter. Další planety spatříme až nad ránem na jihovýchodě, budou to Venuše a Mars. Měsíc bude v novu 2., v první čtvrti 8., v úplňku 18. a v poslední čtvrti 25. ledna.

V úterý 18. ledna od 17 hodin se na hvězdárně sejdeme na programu pro děti i dospělé Zajímavosti o vesmíru. V úterý 25. ledna od 18.30 hodin si na programu Měsíc a Mars – naše nové domovy budeme povídat o kosmonautice a o možném pobytu lidí na těchto vesmírných sousedech. Tento večer je připravený pro širokou veřejnost Prosím, na oba programy předem se objednejte na tel 602 59 62 09.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového, s průměrem zrcadla 500 mm. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je v lednu otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. Na program je nutné se předem telefonicky objednat. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09. Nabízíme také programy pro MŠ, ZŠ i střední školy. Připravíme program i pro kolektivy dospělých.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov