Za jasných lednových nocí máme možnost pozorovat zvečera na jihu a východě šestici velmi jasných hvězd: Sírius ve Velkém psu, Rigel a Belgeuse v Orionu, Capella ve Vozkovi, Pollux v Blížencích a Prokyon v Malém psu. Během dlouhé a jasné noci dokonce můžeme postupně pozorovat všechna souhvězdí viditelná v naší oblasti.

Kolem čtvrté ranní hodiny nad východem spatříme Mars a Jupiter.

Měsíc je v úplňku 2, v poslední čtvrti 8., v novu 17., v první čtvrti 24. a podruhé v úplňku 31. ledna.

V úterý 2. ledna od 17 hodin se na hvězdárně sejdeme na programu pro děti i dospělé Zajímavosti o vesmíru. V úterý 16 ledna od 17 hodin budou na hvězdárně děti provádět přírodovědné experimenty na programu Pokusy1. Prosím, na oba programy předem se objednejte na tel 602 59 62 09.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového, s průměrem zrcadla 500 mm. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09. Nabízíme také programy pro MŠ, ZŠ i střední školy. Připravíme program i pro kolektivy dospělých.

 

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov