Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Květen na Hvězdárně

Květnové obloze vévodí jarní souhvězdí Panna s jasnou hvězdou Spica, Pastýř s Arkturem, Lev s Regulem a souhvězdí Štír s Antarem.

Měsíc je v první čtvrti 3., v úplňku 10., v poslední čtvrti 19. a v novu 25. května. 5. května bude maximum meteorického roje Akvarid. Seskupení Měsíce, Jupiteru a Spiky spatříme 7. a 8. o půlnoci. Jupiter a Saturn budou vidět po celou noc. Mars uvidíme zvečera a nad ránem Venuši.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového dalekohledu typu Newton s průměrem zrcadla 50 cm, zvlášť působivý je v tomto období pohled na Jupiter a Saturn. Meteory sledujeme za každého počasí na monitorech pomocí speciálního přijímače.

V úterý 23. května od 18 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi. Nejprve si posedíme u táboráku a pak nás čeká Letní astronomická pohádka. V úterý 30. května od 18 hodin si zopakujeme úspěšný večer s pokusy pro děti od 3 let. Na oba programy se prosím telefonicky přihlaste.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v květnu od 20 do 22 hodin. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy a pro kolektivy dospělých. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.