Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Květen na hvězdárně

Květnové obloze vévodí jarní souhvězdí Panna s jasnou hvězdou Spica, Pastýř s Arkturuem, Lev s Regulem a souhvězdí Štír s Antarem.

Měsíc je v novu 6., v první čtvrti 13., v úplňku 21. A v poslední čtvrti 29. května. V blízkosti Měsíce 21. května ve 23. hodin uvidíme jasnou planetu Mars a o dva dny později Saturn. Mars a Saturn budou vidět po celou noc, Jupiter také mimo rána. 9.5. přejde Merkur přes sluneční disk od 16 hodin. Informace o pozorování na telefonu hvězdárny. 30.5 ve 23 hodin bude Mars nejblíže Zemi.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového dalekohledu typu Newton s průměrem zrcadla 50 cm, zvlášť působivý je v tomto období pohled na Jupiter a Saturn. Meteory sledujeme za každého počasí na monitorech pomocí speciálního přijímače. 5. května ve 22 hodin bude maximum meteorického roje Akvaridy.

V úterý 10. května od 18 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi. Nejprve si posedíme u táboráku a pak se maňáskem Ufounkem podíváme do našeho vesmírného okolí. Po programu můžete zůstat na pozorování oblohy. V úterý 24. května od 18 hodin si zopakujeme úspěšný večer s pokusy pro děti od 3 let. Na podzim chystáme pokračování s novými pokusy. Na oba programy se prosím telefonicky přihlaste.

Pro mládež od 15 do 25 let jsme připravili soubor astronomických přednášek as pozorování od 3. do 12 srpna. Zájemci o přírodní vědy z České i Slovenské republiky se mohou hlásit u vedoucí hvězdárny.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v květnu od 20 do 22 hodin. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz, na facebooku Hvězdárna Vyškov a na telefonu 602 59 62 09.