Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Květen 2019 na Hvězdárně Vyškov

Teplé májové noci nás lákají k večerním procházkám pod nádhernou jarní hvězdnou oblohou. Květnové obloze vévodí jarní souhvězdí Severní koruna, Panna s jasnou hvězdou Spica, Pastýř s Arkturuem, Lev s Regulem a souhvězdí Štír s Antarem. Na severovýchodě již spatříme Jasnou hvězdu Vegu v souhvězdí Lara. Planety se nám ukáží až po půlnoci: Jupiter a Saturn. V prvních květnových dnech ještě na chvíli zazáří ráno na severozápadě rudý Mars.

Měsíc je v novu 5., v první čtvrti 12., v úplňku 18. a v poslední čtvrti 25. května.

V úterý 14. května od 17 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi. Začneme pozorováním Slunce, posedíme u táboráku a pak si budeme povídat o zvířecích kosmonautech a o létání do vesmíru. V úterý 28. května od 18 hodin bude další večer pro rodiny s dětmi, tentokrát se naučíme některá souhvězdí. Pomohou nám k tomu astronomické pohádky. Prosím, telefonicky se objednejte.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně dalekohledu typu Newton s průměrem zrcadla 50 cm. Meteory sledujeme za každého počasí na monitorech pomocí speciálního přijímače.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v květnu od 20 do 22 hodin. Máme programy pro mateřské, základní a střední školy. Připravíme také individuální program pro skupiny, pracovní kolektivy atd. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz, a na telefonu 602 59 62 09.