Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Hvězdárna Vyškov v říjnu 2019

Jasných říjnových nocí bývá málo, využijme tedy těch pár večerů bez oblačnosti a potěšme se pohledem na zbytek letních souhvězdí a dominující podzimní. Nad severozápadním obzorem spatříme Orla a Lyru, poměrně vysoko je ještě Labuť s jasnou hvězdou Denebem. Mléčná dráha se klene od východu na západ. Na jihu září podzimní souhvězdí Pegas a na východě už vykukují zimní souhvězdí Býk a Vozka. Nad ránem nás bude na cestě do práce provázet zimní souhvězdí Orion a velmi jasná hvězda Sirius ze souhvězdí Velký pes.

Zvečera nízko nad jihozápadním obzorem uvidíme planetu Saturn, Jupiter bude těsně nad obzorem.

Měsíc bude v první čtvrti 5., v úplňku 13., v poslední čtvrti 21. a v novu 28. října.

Meteorický roj Drakonidy můžeme sledovat v průběhu celého měsíce, maximum mají 8. října.

V úterý 8. října od 18 hodin se sejdeme na večeru s pokusy pro děti od 3 let. V úterý 22.října od 17 hodin bude Večer pro rodiny s dětmi. Čekají nás astronomické pohádky a s Ufounkem budeme se toulat po Sluneční soustavě. Prosím, telefonicky se přihlaste na oba programy.

Říjnové pátky a soboty budou patřit Nočnímu DINOPARKU, hvězdárna bude otevřena, pozorování dalekohledy ovšem vzhledem k osvětlení okolí nebude možné. Využijte proto naše dalekohledy v úterky.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy.

Hvězdárna je otevřena v říjnu každé úterý a pátek od 19 do 21 hodin. .

Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek a klub pro mladé astronomy, přihlášky přijímáme. Do kroužku s dětmi mohou chodit i rodiče, přivítáme také dospělé bez dětí.