Jasných říjnových nocí bývá málo, využijme tedy těch pár večerů bez oblačnosti a potěšme se pohledem na zbytek letních souhvězdí a dominující podzimní. Nad severozápadním obzorem spatříme Orla a Lyru, poměrně vysoko je ještě Labuť s jasnou hvězdou Denebem. Mléčná dráha se klene od východu na západ. Na jihu září podzimní souhvězdí Pegas a na východě už vykukují zimní souhvězdí Býk a Vozka. Nad ránem nás bude na cestě do práce provázet zimní souhvězdí Orion a velmi jasná hvězda Sirius ze souhvězdí Velký pes. Zvečera nízko nad jihovýchodním obzorem uvidíme planety Saturn a Jupiter, později i Mars. Měsíc bude v první čtvrti 3., v úplňku 9., v poslední čtvrti 17. a v novu 25. října. V tento den kolem poledne za bezmračného počasí budeme sledovat částečné zatmění Slunce, podrobnější informace najdete den předem na webu. Meteorický roj Drakonidy můžeme sledovat v průběhu celého měsíce, maximum mají 8. října.

Programy pro rodiny s dětmi:

  • Pondělí 3. 10. od 17:00 Večer pro rodiny s dětmi - Ufounek poznává Zemi (s maňáskem Ufounkem budeme společně s dětmi od 3 let poznávat naši planetu)
  • Pondělí 17. 10. od 17:00 Večer pro rodiny s dětmi - Ufounek poznává sluneční soustavu  (s maňáskem Ufounkem budeme společně s dětmi od 3 let poznávat naše vesmírné okolí)
  • Pondělí 24. 10. 20220 od 17:00 Hrajeme si na vědce (jaké je to být vědcem, provádět pokusy a hledat vysvětlení, pro děti od 4 let)

Prosím, na programy se telefonicky přihlaste.

 

Říjnové pátky a soboty budou patřit Nočnímu DINOPARKU, pozorování dalekohledy vzhledem k osvětlení okolí nebude možné. Využijte proto naše dalekohledy v úterky, nebo se domluvte telefonicky na jiném termínu.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy.

Hvězdárna je otevřena v říjnu každé úterý a pátek od 19 do 21 hodin. 

 

Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek a klub pro mladé astronomy, přihlášky přijímáme. Do kroužku s dětmi mohou chodit i rodiče, přivítáme také dospělé bez dětí.