Za jasných teplých červnových nocí nás na jihozápadě upoutá stále ještě souhvězdí Pastýře s jasným Arcturem. Vlevo od něj je Severní koruna a ještě víc na východ Herkules se známou hvězdokupou M31. Na jihovýchodě pozorujeme už letní souhvězdí Lyra, Labuť a Orel s jasnými hvězdami Vega, Deneb a Altair, které tvoří vrcholy pomyslného letního trojúhelníku.

Jupiter pozorujeme po celou noc mimo rána, Saturn ve druhé polovině noci. Měsíc je v novu3, v první čtvrti 10., v úplňku 17. a v poslední čtvrti25. června. Astronomické léto nastává ráno 21. června. v 17:53.

V úterý 11. od 18 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi. Nejprve posedíme u táboráku a posléze nás čeká pohádka, při které se naučíme některá souhvězdí. Na program se, prosím telefonicky objednejte. V pátek 28. června bude v okolí hvězdárny oblíbené stanování na konci školního roku. Podrobnosti budou na webu.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Využijte teplých červnových nocí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červnu od 21 do 23 hodin. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy a kolektivy dospělých. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov