Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Duben na Hvězdárně 2018

Dubnová noční obloha po setmění nabízí na západě jasnou planetu Venuši. Později vyjde Jupiter a je pozorovatelný po celou noc. Saturn a Mars se přidají až nad ránem. Na jihu pozorujeme jarní souhvězdí Lev a Panna. Měsíc je v poslední čtvrti 8., v novu 16., v první čtvrti 22. a v úplňku 30.dubna. Od 4. do 8. dubna na ranní obloze uvidíme seskupení Měsíce, Jupiteru, hvězdy Antares, Saturnu a Marsu.22. dubna nastává maximum meteorického roje Lyrid.

V úterý 10.dubna v 18 hodin se sejdeme na oblíbeném Večeru pro rodiny s dětmi, tentokrát s maňáskem Ufounkem a jeho cestováním po našich blízkých planetách. Máme připravený také první letošní táborák. V úterý 17. dubna od 19 hodin opakujeme úspěšný program o Měsíci, který je určený jak dětem, tak dospělým. V úterý 24. dubna od 18 hodin zveme na cestovatelskou přednášku Poloostrov Kola, Rusko za polárním kruhem.

Na všechny programy se, prosím, telefonicky objednejte na telefonu 602 59 62. Všechny programy také nabízíme individuálním skupinám po dohodě i mimo návštěvní dny.

V dubnu pořádáme seminář pro zájemce o fotografování noční oblohy a krajiny. Seznámíme se s metodami astrofotografie. Podrobnosti budou na webu, zájemci se můžou hlásit již nyní.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového dalekohledu typu Newton s průměrem zrcadla 50 cm. Meteory sledujeme za každého počasí na monitorech pomocí speciálního přijímače.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v dubnu od 20 do 22 hodin. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz, na Facebooku Hvězdárna Vyškov a na telefonu 602 59 62 09. Pro školy a školky máme připraveno více jak 30 programů.

Vedoucí Hvězdárny Vyškov Mgr. Dobromila Patáková