Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Duben 2022 na Hvězdárně Vyškov

Dubnová noční obloha po setmění nabízí na jihovýchodě zimní souhvězdí Velký pes s vakmi jasnou hvězdou Sirius a dominantní souhvězdí Orion s rudým veleobrem Betelgeuse na jeho rameni. Na východě spatříme jarní souhvězdí Pastýř s jasnou hvězdou Arcturus. Saturn, Jupiter, Mars a Venuše jsou vidět nad ránem nízko nad jihovýchodním obzorem. Měsíc je v novu 1. a 30., v první čtvrti 9., v úplňku 16. a v poslední čtvrti 24.dubna. 22. dubna nastává maximum meteorického roje Lyrid. Tento meteorický roj je po delší přestávce první výrazný od ledna, rychlost jeho meteorů může dosahovat až 50 km/s. Jeho radius je na severu nízko nad obzorem.

V úterý5.dubna v 17 hodin se sejdeme na oblíbeném Večeru pro rodiny s dětmi, tentokrát s maňáskem Ufounkem a jeho cestováním po našich blízkých planetách. Máme připravený také táborák. V úterý 26. dubna od 15 hodin budeme s dětmi malovat a vyrábět naše vesmírné sousedy na novém programu Tvoříme planety. Ve středu 6. dubna v 10.30se sejdeme se seniory na programu Dopoledne na hvězdárně. Zaměříme se na historii Marchanic. Na všechny programy se, prosím, telefonicky objednejte na telefonu 602 59 62. Všechny programy také nabízíme individuálním skupinám po dohodě i mimo návštěvní dny.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového dalekohledu typu Newton s průměrem zrcadla 50 cm. Meteory sledujeme za každého počasí na monitorech pomocí speciálního přijímače.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v dubnu od 20 do 22 hodin. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz, a na telefonu 602 59 62 09. Pro školy a školky máme připraveno více jak 30 programů.

Vedoucí Hvězdárny Vyškov Mgr. Dobromila Patáková