Dubnová noční obloha po setmění nabízí na západě velmi jasnou Venuši, letošní maximální jasnosti dosáhne 27.4. Nad ránem vyjdou jihovýchodě Mars, Jupiter a Saturn. Zvečera na jihu pozorujeme jarní souhvězdí Lev a Panna.

Měsíc je v první čtvrti 1., v úplňku 8., v poslední čtvrti 14., v novu 23. a v první čtvrti 30.dubna.

22. dubna nastává maximum meteorického roje Lyrid. Tento meteorický roj je po delší přestávce první výrazný od ledna, rychlost jeho meteorů může dosahovat až 50km/s.

V úterý7.dubna v 18 hodin se sejdeme na oblíbeném Večeru pro rodiny s dětmi, tentokrát s maňáskem Ufounkem a jeho cestováním po našich blízkých planetách. Máme připravený také táborák. V úterý 21. dubna od 18 hodin budeme s dětmi malovat a vyrábět naše vesmírné sousedy na novém programu Tvoříme planety. Na všechny programy se, prosím, telefonicky objednejte na telefonu 602 59 62. Všechny programy také nabízíme individuálním skupinám po dohodě i mimo návštěvní dny.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně dalekohledu typu Newton s průměrem zrcadla 50 cm. Meteory sledujeme za každého počasí na monitorech pomocí speciálního přijímače.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v dubnu od 20 do 22 hodin. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz, a na telefonu 602 59 62 09. Pro školy a školky máme připraveno více jak 30 programů.

 

Vedoucí Hvězdárny Vyškov Mgr. Dobromila Patáková