Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Duben 2020 na Hvězdárně Vyškov

Dubnová noční obloha po setmění nabízí na západě velmi jasnou Venuši, letošní maximální jasnosti dosáhne 27.4. Nad ránem vyjdou jihovýchodě Mars, Jupiter a Saturn. Zvečera na jihu pozorujeme jarní souhvězdí Lev a Panna.

Měsíc je v první čtvrti 1., v úplňku 8., v poslední čtvrti 14., v novu 23. a v první čtvrti 30.dubna.

22. dubna nastává maximum meteorického roje Lyrid. Tento meteorický roj je po delší přestávce první výrazný od ledna, rychlost jeho meteorů může dosahovat až 50km/s.

V úterý7.dubna v 18 hodin se sejdeme na oblíbeném Večeru pro rodiny s dětmi, tentokrát s maňáskem Ufounkem a jeho cestováním po našich blízkých planetách. Máme připravený také táborák. V úterý 21. dubna od 18 hodin budeme s dětmi malovat a vyrábět naše vesmírné sousedy na novém programu Tvoříme planety. Na všechny programy se, prosím, telefonicky objednejte na telefonu 602 59 62. Všechny programy také nabízíme individuálním skupinám po dohodě i mimo návštěvní dny.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně dalekohledu typu Newton s průměrem zrcadla 50 cm. Meteory sledujeme za každého počasí na monitorech pomocí speciálního přijímače.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v dubnu od 20 do 22 hodin. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz, a na telefonu 602 59 62 09. Pro školy a školky máme připraveno více jak 30 programů.

Vedoucí Hvězdárny Vyškov Mgr. Dobromila Patáková