Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Červenec na hvězdárně

Teplé a jasné červencové noci nás lákají strávit noc pod hvězdnou oblohou. Na jihu nás upoutá trojúhelník hvězd Deneb (v Labuti), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Na jihozápadě září Arcturus v Pastýři. 30. 7. je maximum meteorického roje Akvarid.

Rudý Mars je viditelný v první polovině noci, jasný Jupiter pouze večer na západě a Saturn po většinu noci kromě rána. Měsíc je v novu 4., v první čtvrti 12., v úplňku 19. a v poslední čtvrti 26. července. Koncem července po západu Slunce můžeme vidět seskupení Marsu, Saturnu a Antaru na jihu a jihozápadě.

Pozorování Slunce speciálními dalekohledy je součástí prohlídky DINOPARKU.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, včetně našeho nového dalekohledu s padesáticentimetrovým zrcadlem.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červenci od 21 do 23 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09, 517 348 668.

Pro mládež od 15 do 25 let jsme připravili letní školu astronomie od 3. do 12 srpna. Zájemci o přírodní vědy z České i Slovenské republiky se mohou hlásit u vedoucí hvězdárny.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov