Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Červen 2020 na Hvězdárně

Za jasných teplých červnových nocí nás na jihozápadě upoutá stále ještě souhvězdí Pastýře s jasným Arcturem. Vlevo od něj je Severní koruna a ještě víc na východ Herkules se známou hvězdokupou M31. Na jihovýchodě pozorujeme už letní souhvězdí Lyra, Labuť a Orel s jasnými hvězdami Vega, Deneb a Altair, které tvoří vrcholy pomyslného letního trojúhelníku.

Jupiter a Saturn pozorujeme po celou noc mimo večera, ve druhé polovině noci Mars a nad ránem Venuši. Měsíc je v úplňku 5., v poslední čtvrti 13., v novu 21. a v první čtvrti 28. června. Astronomické léto nastává ráno 20. června. ve 22:44. V úterý 5.6. budeme sledovat polostínové zatmění Měsíce od 20 do 23 hodin. Je viditelné i pouhým okem.

V úterý 16. od 18 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi. Nejprve posedíme u táboráku a posléze nás čeká pohádka, při které se naučíme některá souhvězdí. Na program se, prosím telefonicky objednejte. V pátek 26. června bude v okolí hvězdárny oblíbené stanování na konci školního roku. Podrobnosti budou na webu.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Využijte teplých červnových nocí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červnu od 21 do 23 hodin. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy a kolektivy dospělých. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov