Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Červen na hvězdárně

Za jasných červnových nocí nás na jihozápadě upoutá stále ještě souhvězdí Pastýře s jasným Arcturem. Vlevo od něj je Severní koruna a ještě víc na východ Herkules se známou hvězdokupou M31. Na jihovýchodě pozorujeme už letní souhvězdí Lyra, Labuť a Orel s jasnými hvězdami Vega, Deneb a Altair, které tvoří vrcholy pomyslného letního trojúhelníku.

Saturn je viditelný celou noc a doporučuji podívat se na jeho krásné prstence v našem novém dalekohledu. 15. 6. bude Saturn nejblíže Zemi. Jupiter pozorujeme v první polovině noci. Jupiter uvidíme v první polovině noci, nad ránem pak Venuši. Měsíc je v první čtvrti 1., v úplňku 9., v poslední čtvrti 17. a v novu24. června. Astronomické léto nastává ráno 21. června. v 5:24.

Každodenní pozorování Slunce speciálními dalekohledy je součástí prohlídky DINOPARKU.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, zvlášť působivý je v tomto období pohled na Saturn, který si u nás můžete i vyfotit.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červnu od 21 do 23 hodin. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy a kolektivy dospělých. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov