Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Červen 2022 na Hvězdárně

Za jasných teplých červnových nocí nás na jihozápadě upoutá stále ještě souhvězdí Pastýře s jasným Arcturem. Vlevo od něj je Severní koruna a ještě víc na východ Herkules se známou hvězdokupou M31. Na jihovýchodě pozorujeme už letní souhvězdí Lyra, Labuť a Orel s jasnými hvězdami Vega, Deneb a Altair, které tvoří vrcholy pomyslného letního trojúhelníku.

Planety Venuši, Mars a Jupiter pozorujeme nad ránem nad jihovýchodem, Saturn ve druhé polovině noci. Měsíc je v první čtvrti 7. 6. , v úplňku 14. 6.,v poslední čtvrti 21. 6. a v novu 29. června. Astronomické léto nastává ráno 21. června v 10:14.

Ve čtvrtek 2. června od 18 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi. Nejprve posedíme u táboráku a posléze budeme s maňáskem Ufounkem cestovat po sluneční soustavě. Na program se, prosím, telefonicky objednávejte.

V pátek 1. července bude v okolí hvězdárny oblíbené stanování na konci školního roku při akci Noc v dinparku. Podrobnosti naleznete na webu zoo. Zamluvit si místo pro stan lze pouze přes e-shop.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Využijte teplých červnových nocí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červnu od 21 do 23 hodin. Máme připravené programy pro mateřské, základní a střední školy a kolektivy dospělých. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 596 209.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov