Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Červen 2021 na Hvězdárně

Za jasných teplých červnových nocí nás na jihozápadě upoutá stále ještě souhvězdí Pastýře s jasným Arcturem. Vlevo od něj je Severní koruna a ještě víc na východ Herkules se známou hvězdokupou M31. Na jihovýchodě pozorujeme už letní souhvězdí Lyra, Labuť a Orel s jasnými hvězdami Vega, Deneb a Altair, které tvoří vrcholy pomyslného letního trojúhelníku.

Mars a Venuši spatříme večer nad severozápadem, Jupiter a Saturn ve druhé polovině noci. Měsíc je v poslední čtvrti 2., v novu 10. a v první čtvrti 18.a v úplňku24. června. Astronomické léto nastává ráno 21. června. ve 4:32. Ve čtvrtek 10. června od 11 do 13 hodin budeme (pokud bude jasno) sledovat částečné zatmění Slunce pomocí dvou slunečních dalekohledů na sluneční pozorovatelně u hvězdárny. Telefonicky se informujte na podmínky účasti. Je viditelné i pouhým okem samozřejmě přes sluneční filtr.

V pátek 2. července bude v okolí hvězdárny oblíbené stanování na konci školního roku. Podrobnosti budou na webu.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Využijte teplých červnových nocí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červnu od 21 do 23 hodin. Na program je nutné se předem telefonicky objednat a domluvit se hygienických podmínkách návštěvy. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy a kolektivy dospělých. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov