Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Březen na Hvězdárně Vyškov

Březnová noční obloha nám nabízí pohled na souhvězdí Orion, Býk a Velký pes. Na jihu najdeme nevýrazného Raka se známými Jesličkami a nalevo působivého Lva a jeho hvězdu Regulus. Po 21. hodině už spatříme Pannu s jasnou hvězdou Spica.

Během noci můžeme sledovat tři jasné planety i pouhým okem: Jupiter po celou noc, Mars a Saturn po půlnoci.

Měsíc je v poslední čtvrti 2., v novu 9., v první čtvrti 15.,v úplňku 23. a v poslední čtvrti 31.března.

20. března nastává jarní rovnodennost, astronomické jaro začíná ve 5h 30min.

8. března bude Jupiter nejblíže Zemi, bude tedy velmi dobře pozorovatelný jeho zajímavý vzhled.

V úterý 8. března od 17 a od 18 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi s úspěšným programem s přírodovědnými pokusy. Místa si, prosím, zamluvte na tel. 602 59 62 09.

22.března od 18 hodin se sále ZOO PARKU uskuteční přednáška člena naší Hvězdárny Ing. Jana Mazance s názvem Molekulární mračna a vznik hvězd.

Od 21. do 25. března se na Hvězdárně sejdou už podruhé účastníci simulovaného letu na Mars projektu Expedice Mars. Pětice kosmonautů bezmála 100 hodin prožívá v kosmické lodi o rozměrech necelých 25m čtverečních, musí kontrolovat bezpečnostní systémy lodi, provádět řadu experimentů, vystoupí na povrch Marsu,… O průběhu letu budeme informovat na našem webu a v dalších médiích.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, včetně nového zrcadlového s průměrem zrcadla 500 mm Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v březnu od 19 do 21. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov