Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Březen 2020 na Hvězdárně Vyškov

Březnová noční obloha nám nabízí na jihu pohled na zimní souhvězdí Velký pes s jasnou hvězdou Sirius a další jasné hvězdy Procyon (Malý pes), Betelgeuze (Orion) a Capella (Vozka). Na východě už zřetelně vidíme jarní souhvězdí Pastýř, Panna a Lev. Zvečera na západě září jasná Venuše. Nad ránem na jihovýchodě spatříme pohromadě tři planety: Mars Jupiter a Saturn. 18.března se k tomuto shluku planet přidá i Měsíc

Měsíc je v první čtvrti 2., v úplňku 9., v poslední čtvrti 16. a v novu 24.března.

20. března ve 4:50 nastává jarní rovnodennost.

V pondělí 9.3. od 17 hodin mají děti možnost stát se na hodinku vědci na programu Přírodovědné pokusy. Experimenty provádějí děti samy. Program je vhodný pro děti od 3 let. V úterý 24.března od 17 hodin budeme s dětmi tvořit planety a jiné vesmírné objekty. Výtvarné pomůcky máme k dispozici. Díla pak budou vystavena na hvězdárně. Pokud bude příznivé počasí, připravím pro děti první letošní táborák. Místa na oba programy si, prosím, zamluvte na tel. 602 59 62 09.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, včetně nového zrcadlového s průměrem zrcadla 500 mm Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Pro školy a školky máme připraveno více jak 30 programů. Po dohodě připravíme program i pro uzavřené skupiny jak dospělých, tak rodin s dětmi.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v březnu od 19 do 21. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková,

vedoucí Hvězdárny Vyškov