Ilustrační obrázek na horním panelu stránky

Březen 2018 na Hvězdárně Vyškov

Březnová noční obloha nám nabízí na jihu pohled na zimní souhvězdí Velký pes s jasnou hvězdou Sirius a další jasné hvězdy Procyon (Malý pes), Betelgeuse (Orion) a Capella (Vozka). Na východě už zřetelně vidíme jarní souhvězdí Pastýř, Panna a Lev. Během noci můžeme sledovat planety: Venuši na západě zvečera, Jupiter ve druhé polovině noci a nad ránem Saturn a Mars nad jihovýchodem. Měsíc je v úplňku 2., v poslední čtvrti 9., v novu 17., v první čtvrti 24. a v úplňku 31. března. 20. března v 17:15 nastává jarní rovnodennost. 7.-11. března je na ranní obloze pozorovatelné seskupení Měsíce, Jupiteru, Marsu, Saturnu a hvězdy Antares.

Připravujeme praktický seminář pro veřejnost na téma fotografování vesmírných objektů, technika a zpracování. Zájemci se mohou už nyní informovat u vedoucí hvězdárny.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, včetně nového zrcadlového s průměrem zrcadla 500 mm Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v březnu od 19 do 21. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov